Višarje so naselje in priljubljena izletniško/romarska točka nad Trbižem. Na Višarje sicer vodi romarska pot (5,5km, 1000m vzpona), ki se predvsem rahlo vleče, ampak midva sva šla gor z gondolo (18 eur povratna, nekoliko manj enosmerna). Gondola v poletnem času začne voziti okoli 9h, in takoj zjutraj ni bilo pretirano ljudi. Najin cilj tokrat niso bile Višarje, ampak vrh nad vasico – Kamniti lovec (Monte Cacciatore). Vzpon ni težak in traja od naselja do vrha le kako uro in pol. Vse skupaj je razdalja le nekje 2,5-3km, vzpnemo se pa okoli 300-400m na 2071m nad morjem.
Do izhodišča se je treba z Višarij še celo nekoliko spustiti (in cesta je bila letos poslikana z imeni kolesarjev), prava pot se začne šele pri kapelici ob cesti. Pot najprej poteka malo gor, malo dol in se šele po kakih 500m začne vzpenjati. Sprva hodimo gozdu, kasneje pa se pride na melišča pod vršaci. Vzpon ni pretirano strm in naporen, verjetno najbolj strm je po melišču pod Kamnitim lovcem. Na koncu pa se zabava šele začne, saj se pot usmeri strmo v grapo navzgor. Pot je zavarovana z jeklenicami in ni pretirano nevarna in prepadna, vseeno pa zahteva previdnost. Vrh je precej razgleden, odpre se namreč lep pogled na severno stena Viša in Montaža na jugu, Jalovca in Montaža na vzhodu ter karnijcev in avstrijskih alp na zahodu in severu. Kljub temu, da sva bila na vrhu v četrtek, je bilo gor precej drugih planincev.
Za konec sem si prihranil še bombonček. Namesto da bi šel z gondolo, sem tekel navzdol, po romarski poti. 38 minuti od cerkvice na vrhu do spodnje postaje gondole. Verjetno bi se dalo še hitreje, ampak ni bilo potrebe…
Iz Žabnic na vrh vodi romarska pot, ob kateri je bilo (zaradi začetka druge svetovne vojne) postavljenih zgolj sedem kapelic križevega pota. Možen je tudi vzpon po precej krajši in bolj strmi poti po smučišču. Iz Ovčje vasi vozi na vrh tudi cesta, ki so jo leta 2022 v celoti betonirali in službi kot oskrbovalna pot za naselje, ob določenih urah pa je odprta tudi za vzpon s kolesom (spust je uradno prepovedan!). Precej hitrejša možnost je gondola, saj so pozimi Višarje zelo popularne za smučarje. Gondola v poletnem času začne voziti okoli 9h, in takoj zjutraj ne spodaj, ne zgoraj še ni preveč ljudi. Samo naselje Višarje (oz. Svete Višarje) pa je predvsem romarski kraj. Izročilo namreč govori o pastirčku, ki so ga ovce privedle do kraja, na katerem je pod grmom našel kipec Marije z detetom. Na mestu, kjer so ga našli, zgradili kapelico in pozneje cerkev, ki je postala cilj romarjev iz bližnje in daljne okolice (po drugi teoriji se točen kraj menda nahaja kilometer stran, na neoznačenem vrhu).