Boston je glavno mesto zvezne države Massachusetts ter tudi eno izmed najstarejših in najbogatejših mest v ZDA. Mesto so leta 1630 ustanovili puritanski kolonisti iz Anglije. V drugi polovici 18. stoletja je bil Boston prizorišče več pomembnih dogodkov v ameriški zgodovini, saj je bilo tam več dogodkov, ki so vodili do ameriške revolucije (npr. bostonski pokol in bostonska čajanka), v okolici mesta pa se je odvilo tudi več bitk v vojni za neodvisnost.
Po številu prebivalcev ni največje mesto v ZDA (okoli 600.000 prebivalcev), je pa gospodarsko zagotovo eno izmed pomembnejših. Hkrati je tudi eno najpomembnejših visokošolskih središč v ZDA, saj je danes mesto eden izmed najpomembnejših raziskovalnih centrov v ZDA. V mestu in okolici se nahajajo številne univerze in kolidži (npr. Harvard, MIT, Boston University), mesto pa je tudi vodilno na področju start-upov. V Bostonu so se zgodili številni mejniki v ameriški zgodovini – npr. prva ameriška javna šola (Boston Latin School 1635), prvi ameriški kolidž (New College, kasneje Harvard 1636), prva velika javna knjižnica (Boston Public Librarz 1848), tam je bila odprta tudi prva podzemna železnica v ZDA. Za navdušence nad baseballom pa je v Bostonu najstarejši baseballski štadion, ki je še vedno v uporabi (Fenway Park).
V Boston sem prišel v času maratona in prvič doslej sem doživel, da mesto resnično živi z maratonom. To je čas, ko ga preplavi 30.000 tekačev in še vsaj enkrat toliko drugih obiskovalcev. Samo mesto me je totalno presenetilo. Čisto, urejeno, zelo evropsko. Letališče je samo nekaj kilometrov iz centra mesta in odlično povezano z javnim prevozom (bus, nedaleč je tudi metro/vlak/tramvaj). Ožji center (downtown) je relativno majhen in pravzaprav ne rabiš uporabljati javnega prometa. No, po kakšnem dnevu hitro ugotoviš, da je tako majhen, da želiš razširiti obzorja… (vsaj npr. do Harvarda, Bunker Hilla,…). Moj načrt je tudi bil, da si v živo ogledam tekmo NBA ali NHL. Žal se je ta načrt malo sfižil, saj se je ravno takrat začela končnica v obeh športih in so šle cene, ob velikem povpraševanju, v višave. Čez vikend so se tako prepletale barve bostonskega maratona in Boston Celtics in Boston Bruins.
Vreme v Bostonu je v tem času hit&miss. Ko smo pristali je bilo super vetrovno, a brez oblačka na nebu. Naslednji dan sončno, malo mešano, z močnimi večernimi nalivi. Potem naslednji dan mrzlo blizu ničle, z dežjem in še celo rahlo točo. In na dan maratona spet super lepo, a hladno.
Arhitektura je v mestu zelo evropska, mesto je zelo urejeno in tudi razlikuje kot noč in dan od New Yorka. Če slednji nikoli ne spi, je Boston zelo miren in urejen. Glede na to, da je to univerzitetno mesto je v mestu veliko mladih, v samem mestu pa je veliko vode in tudi parkov (in v vseh parkih je polno veveric, vidi se tudi zajce). Downtown je mešanica nebotičnikov in starih stavb, Cambridge, kjer smo pa živeli pa je zelo lepo urejeno predmestje (šele ko smo se z avtobusom proti začetku maratona se je ob obvoznici videlo manj urejena naselja in stavbe).
Boston je idealen za nekaj dnevni oddih. Hrana je raznovrstna, v času maratona je bila še posebej popularna italijanska četrt (čeprav, meni osebno najboljša hrana je bila v eni mali tajski restavraciji v downtownu). Obvezen je ogled Harvarda, sprehod mimo MIT, pa se seveda vse možne znamenitosti povezane z ameriško revolucije – “freedom trail” ter bostonska čajanka.
Ogled bostonskega akvarija najprej ni bil v načrtu, ampak… glede na to, da je bilo vreme mrzlo, je padalo… zakaj pa ne… Časa za kake druge muzeje pa je žal zmanjkalo, hvaljen je predvsem Science museum, ki je bil blizu našega hotela.