Khiva

Dobro ohranjene ulice, mošeje iz opečene ilovice in veličastni zidovi utrdbe pričarajo duh svilne poti in karavan, ki so nekoč v velikem številu potovale skozi mesto. Itchan Kala, obzidano staro mesto Khive je en najbolje ohranjenih starodavnih krajev na svilni poti in je bilo svoj čas pomembno trgovsko središče. Pri tem seveda karavane oz. kamele niso imele dostopa v ožji obzidani del mesta. Mesto je bilo ustanovljeno pred približno 2.500 leti, danes pa je muzej na prostem – labirint ulic, obdanih z zanimivimi stavbami, večina katerih izvira iz obdobja med 14. in 19. stoletjem. Legenda sicer pravi, da je Khivo ustanovil Sem, eden od sinov svetopisemskega Noeta, najbolj znanega po svoji barki. Sta pa mesto osvojila in pustila globoke sledi v zgodovinskem spominu mesta tako Džiginskan kot Nader Šah, kruti vladar Perzije. V mestu naj bi se rodil Al-Horezmi, učenjak iz 9. stoletja, ki ga pogosto opisujejo kot očeta algebre, njegovo ime pa je tudi izvor znanstvenega izraza “algoritem”.

Po parih dnevih potovanja izven turističnih poti, je bil prihod v Khivo kar šok. Zvečer je bilo v mestu kar precej ljudi, ampak kot zjutraj, ob sončnem vzhodu je bilo mesto prazno in magično. Samo ograjeno mesto je ravno prav veliko in super za sprehajanje (javnih prevozev itak). Danes je mesto itak turistična znamenitost, tako da znotraj mesta živi le malo domačinov, zelo veliko hiš je bilo preurejenih v manjše hotele. Na obzidje se je moč tudi povzpeti in se, ob plačilu manjše vstopnine, po severnem delu obzidja tudi sprehoditi (žal nimajo urejene poti naokoli).

Hotel je bil izven obzidja, ampak hkrati 5 minut hoje do zahodnih vrat Itchan Kala. In ko vstopiš v mesto je verjetno prva stvar, ki jo opaziš, in hkrati ikonična znamenitost mesta, t.i. nedokončani minaret, znan kot Kalta Minor. Ambiciozen načrt je predvideval, da bo minaret visok 70 metrov, kar bi ga naredilo najvišjega v centralni Aziji, a se je gradnja sredi 19. st. ustavila, najverjetneje zaradi smrti khana, pomanjkanja sredstev in političnih nemirov. Minaret je tako ostal visok “le” približno 29 metrov. Legenda sicer pravi, da je arhitekt, ki je zasnoval minaret, sklenil zgraditi še večjega za drugega vladarja, zato ga je khan Muhammad Amin dal ubiti, da bi zaščitil svoje minaret.

V mestu je sicer še nekaj zgodovinsko pomembnih znamenitosti. Npr. mošeja Juma,z več kot 200 lesenih stebrov, ki podpirajo streho. Vsak steber je okrašen z rezbarijami, ki odsevajo zgodovinske simbole, segajoče vse do zoroastrskih korenin Horezma. Da niti ne omenjam različne madrase… Posebno mesto pa je vseeno mavzolej Pakhlavana Mahmuda, ki ga spoštujejo kot duhovnega zaščitnika Khive. Na njegovem nagrobniku stoji verz: “Ali se bodo spominjali mojega pepela?”, sedem stoletij kasneje pa njegov mavzolej obiskujejo množice romarjev. Tukaj je bilo res zanimivo opazovati množice lokalnih romarjev, ki so prišli sem zlasti ob posebnih dogodkih… npr. poroka, obrezovanje fantkov…

Vstop v Itchen Kalo (obzidano mesto) je sicer treba plačati in stane 200.000 USM (torej okoli 15 EUR), kar vključuje vse znamenitosti v mestu – razen razglednega minarete in Konya Arka. Vsak je še dodatnih 100.000 USM (7,5 EUR). In zakaj to dvoje omenjam? Khivo si je mogoče pogledati tudi od zgoraj, torej iz najvišjega minareta v starem delu mesta (Islam Khoja minaret) ter vrha citadele, oz. Konya Ark-a. Slednji je zlasti popularen ob sončnem zahodu… No, le par metrov stran pa je restavracija in bar Terrassa, ki ima ob sončnem zahodu tudi super razgled in dobro hrano. Edino začetek novembra je zvečer že malo zahladilo, tako da dekce prišle prav…