Po ostankih Horazmijske civilizacije

Po ogledu muzeju v Nukusu, dan za premik proti Khivi. In to skozi “Egipt osrednje Azije”. Spremljal nas je lokalni arheolog, in v zadnjih časih tudi turistični vodnik Oktyabr Dospanov. To je območje “izgubljene” civilizacije Horazmija (ali Khorezm), ki je bila ena izmed najstarejših civilizacij osrednje Azije. Njene korenine segajo v 4. stoletje pr. n. št., njen vrhunec pa je trajal vse do 3. stoletja n. št. Horazmija je bila pomembno trgovsko središče, saj je ležala ob poteh (in ob reki Amu Darya), ki so povezovale Mezopotamijo, Iran, Indijo in Kitajsko. Tamkajšnji prebivalci so častili v zaratustrskih ognjenih templjih, trgovali daleč naokrog, slikali prefinjene freske, preučevali zvezde in uživali v vinu.

Prvi postanek je stolp tišine, Chilpik Dakma. Prebivalci Horazmije so častili v zaratustrskih ognjenih templjih. Ta duhovna praksa je temeljila na čaščenju svetega ognja kot simbola čistosti in božanske prisotnosti. In Chilpik Dakma je eden najbolj fascinantnih ostankov iz tistega obdobja, kjer so na stolpu tišine pokojne postavljali na voljo pticam roparicam, kar je bilo skladno z zoroastrskim poudarkom na čistosti zemlje in ognja. Stolp naj bi bil v polni uporabi vse do arabske invazije v Horazmijo v 7. stoletju, morda pa celo do 10. stoletja. Zaradi svoje strateške lege na visokem griču je Chilpik omogočal dobro vidljivost čez širšo pokrajino, zato je bil kasneje v uporabi kot signalni stolp.

Kyzil kala je ena izmed najbolje ohranjenih glinenih utrdb antične Horazmije (tudi Rdeča trdnjava, saj je bila prvotno zgrajena iz opeke rdečkaste barve, kar naj bi bilo še posebej vidno ob sončnem zahodu). No, “ohranjenih” tudi zato, ker je bila deležna precejšne moderne obnove, tako da je možno videti kako naj bi včasih izgledala. Tudi da ta kala leži v bližini reke Amu Darja in je bila včasih horazmijskih trdnjav (kala), ki so jih zgradili med 1. in 4. stoletjem našega štetja za obrambo pred napadi nomadskih plemen in za zaščito trgovskih poti. Arheološka izkopavanja so razkrila bivalne prostore, shrambe in obrambne mehanizme, kar kaže, da je bila trdnjava trajno naseljena.

Par kilometrov stran se nahaja Toprak kala, ki je bila večja in pomembnejša. To je naj bi bilo središče antične Horazmije, to naj bi bila tudi palača horazmijskih kraljev. Ruševine trdnjave razkrivajo zapleteno urbano zasnovo, vključno z palačo, templji, hišami in ulicami. Okoli 3 stoletja n.št. je sicer Toprak kala je bila prestolnica sicer premaknjena nekaj deset kilometrov stran v krah Kyat in kala je izgubila pomembnost. V vsakem primeru pa naj bi to mesto uspevalo še vsaj do 6 stoletja. Med arheološkimi izkopavanji so bili odkriti kovance, fragmenti osuarijev (zorastrijskih posod), izdelki iz keramike, volne in svile, umetniški kipi in slike … Našli so tudi lesene dokumente, popisane v horazmijskem jeziku. Vglavnem, vse kaže da je bilo to svoj čas res pomembno mesto.

Horazmijskih trdnjav je še več, ampak danes je bil čas le za te. Poleg tega sta ti dve tudi med najbolje ohranjenimi oz. še celo delno obnovljenimi.